Bez kategorii

STOP CETA!

062969_r0_620

W środę 15 lutego odbędzie się ostateczne głosowanie Parlamentu Europejskiego nad ratyfikacją umowy CETA pomiędzy UE i Kanadą. Głosowanie poprzedzi debata.

Kontrowersyjna umowa budzi wiele obaw. Przez wiele krajów UE, w tym Polskę, przetoczyły się liczne protesty. Mimo wprowadzenia pewnych zmian w umowie, dotyczących m.in. rozwiązywania sporów, CETA nadal budzi uzasadnione obawy.

14 lutego odbędzie się w Warszawie protest przeciw CETA, zorganizowany przez Prawicę Rzeczpospolitej przed siedzibą przedstawicielstwa PE, na rogu ulic Jasnej i Świętokrzyskiej, o godz. 16.

O tym, czym jest CETA i jakie niesie zagrożenia pisałam w swojej notce na S24.

Przypomnę tu  niektóre jej fragmenty:

„CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.

Porozumienie ograniczy suwerenność Polski w zakresie właściwości sądowej. Po pierwsze: w 15 osobowym sądzie arbitrażowym będzie 5 przedstawicieli Kanady, a Polska nie ma gwarancji, że znajdzie się tam choć jeden Polak. Po drugie CETA ograniczy swobodę stanowienia prawa w Polsce. Jeśli nastąpią niekorzystne z punktu widzenia firm kanadyjskich zmiany w polskim prawie, np.  wzrost płacy minimalnej, firmy te będą mogły pozywać Polskę i żądać odszkodowania od budżetu państwa.

Jest to tzw. mechanizm inwestor – przeciwko- państwu, w CETA zwany ICS.

Pozwala on  firmom ponadnarodowym zaskarżać rządy państw do prywatnego arbitrażu, a nie do krajowych sądów. Firma może zaskarżyć państwo, gdy uzna,  że została  „pośrednio wywłaszczona” z potencjalnych zysków, bo np. państwo podniosło pensję minimalną albo zakazało stosowania jakiegoś pestycydu. ICS w CETA oznacza, że władze dają dodatkowe narzędzie wielkim korporacjom (bo to one głównie z tego korzystają ), którego nie mają firmy krajowe.”

To właśnie ten zapis wywołał sprzeciw i obawy rządów państw UE i spowodował, że UE i Kanada potwierdziły, że państwa mają prawo do stosowania własnych przepisów. Wprowadzono w umowie Sąd Inwestycyjny, który  ma zapewnić kontrolę rządów nad wyborem arbitrów i zwiększyć przejrzystość procesu rozwiązywania sporów. Na ile w praktyce będzie to chronić suwerenność państw i niezależność w kwestiach stosowania własnych rozwiązań prawnych, to się dopiero okaże i może być przedmiotem wielu ostrych sporów.

„Ale to nie są jedyne zagrożenia, jakie niesie ta umowa. Bardzo duże zagrożenie jest ze strony żywności genetycznie modyfikowanej, której jednym z trzech największych w świecie producentów jest Kanada.

Obniżone cła wwozowe spowodują, że Europa, w tym Polska, zostanie zalana tańszą żywnością kanadyjską, z którą nie będzie w stanie konkurować. Tak będzie m.in. z polskim jabłkami, które nie wytrzymają konkurencji z jabłkami kanadyjskim genetycznie zmodyfikowanymi. Żywność ta nie będzie oznakowana, że jest z GMO, bo tego nie wymaga umowa.

Kanada uważa, że nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających, że żywność z GMO jest bardziej niebezpieczna od żywności tradycyjnej i nie odwołuje się do europejskiej zasady ostrożności, która ma wyższe standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności. Środki fitosanitarne zakazane w Europie, mogą być sukcesywnie dopuszczone.

Zakaz stosowania pestycydów w Europie zwiększa koszty produkcji, co również przełoży się na mniejszą konkurencyjność w stosunku do żywności kanadyjskiej, ale jest bezpieczniejszy dla ludzi i zwierząt.

(…) najbardziej na tym ucierpi  polskie rolnictwo. Małe gospodarstwa zostaną zlikwidowane. Nie będzie można już w Polsce mówić o gospodarstwach rodzinnych, tylko o gospodarstwach wysoko-towarowych, bo nikt z wielkimi amerykańskimi i kanadyjskimi farmerami nie wygra.

(…) Jak wynika z raportów,  CETA przyniesie utratę ok. 200 000 miejsc pracy w Europie. Ponadto zakazuje stosowania jakichkolwiek barier ograniczających  udział kapitału zagranicznego w bankach i innych instytucjach finansowych, co drastycznie zmniejsza możliwość ograniczenia przepływu międzynarodowego kapitału spekulacyjnego i zapobiegania kryzysom finansowym, a także ich zwalczania, gdy już powstaną.

CETA nie zapewnia też tego, że państwa będą miały swobodę w regulowaniu usług publicznych (m.in. ochrona zdrowia, edukacja, transport publiczny, dystrybucja energii, zaopatrzenie w wodę, usługi społeczne, kulturalne) zgodnie ze swym wyborem. Wręcz przeciwnie, w imię zapewnienia dostępu do rynku oraz ochrony praw inwestorów zagranicznych, CETA istotnie zmniejsza pole dla prowadzenia przez państwo (władze centralne i lokalne) własnej polityki dla realizacji interesu publicznego, w tym poprzez renacjonalizację usług poprzednio już sprywatyzowanych.

(…) CETA wykracza daleko poza handel, dotyka prywatności i ochrony danych, a także innych praw podstawowych. Jest ponad prawem unijnym. Karta Praw Podstawowych staje się prawem niższego szczebla.”

Całość tu, wraz z komentarzami:

http://e.b.salon24.pl/731170,ceta.

W ramach Rozmów Niedokończonych w RM 10 lutego br, z wiceprzewodniczącym Prawicy RP panem prof.Krzysztofem Kawęckim padła propozycja zbierania podpisów przeciw ratyfikacji przez polski parlament tej umowy. I może jest to pomysł na wsparcie polskiego rządu i parlamentu, który chyba stoi pod ścianą. Ale zostawili sobie furtkę. Polski Parlament musi ratyfikować tę umowę większością 2/3 głosów. Jest o co walczyć.

 

 

 

 

20 komentarzy do “STOP CETA!

 1. Głębokie wyrazy wdzięczności 🙂 Nareszcie ktoś mi klarownie i jasno wyjaśnił, o co chodzi z CETA!

 2. @EBNS24..
  Gdyby ta umowa weszła w życie to żywność GMO naplywać będzie z Kanady i USA via Kanada.
  Teza, że żywność jest nieszkodliwa to jest gadanie bez pokrycia.
  Po pierwsze-owady na tym nie siadają.
  Po drugie-w budownictwie trzeba ok. 50 lat testować technologię, a co dopiero u organizmu człowieka, który ma zdolności adaptacjne. I nie jest wiadome jak ta adaptacja będzie wygladać ( co przyrośnie, a co odpadnie, co wyrośnie).
  Stwierdzi to dopiero któreś pokolenie. Obawiam się również o zdrowie kobiet w ciąży- o ile takowe ciąże będą.

  ##Żywność ta nie będzie oznakowana, że jest z GMO, bo tego nie wymaga umowa.#
  No i zniewolenie, a ponadto przyczółek manipulacji, zamiany, podmiany, oszustw.
  GMOn-to potwór wbrew naturze.
  Pzdrw.

 3. W Kanadzie już mają tego owoce.. Zwiększyła się znacznie zachorowalność na raka wśród małych dzieci.
  Masz rację. To dopiero będzie widać za jakiś czas w Polsce.
  Jeśli się temu nie sprzeciwimy, to niestety przez genetycznie modyfikowane nasiona zmienimy naszą glebę nieodwracalnie. I to jest bardzo groźne, bo już na zawsze.
  Musimy się temu jakoś oprzeć.

  Pozdrawiam

 4. Tak i niestety.Cytat autora:Porozumienie ograniczy suwerenność Polski w zakresie właściwości sądowej. Po pierwsze: w 15 osobowym sądzie arbitrażowym będzie 5 przedstawicieli Kanady, a Polska nie ma gwarancji, że znajdzie się tam choć jeden Polak.

  Dodam.

  Konflikty prawne i sprawy w Sądach będą miały miejsce …..w Kanadzie,w USA a nie w Polsce czy też w EU.

  Oczywiście że firmy w Kanadzie się cieszą ,radują tak jak jej mieszkańcy.Następny kraj opanowany, bez wojny militarnej,którego administracja nie może atakować ALTRIA(Gigantyczny koncern w USA-w Kanadzie)który decyduje w Polsce.

 5. Dziękuję za to uzupełnienie. Mam nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie.

  Polacy wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, co nam zagraża.
  Coś tam próbowano poprawić w sprawie rozstrzygania konfliktów prawnych, ale na ile, to się wkrótce okaże. Tylko, że będzie już za późno.

 6. Podpisane zostanie, bo Morawiecki-junior prze jak taran w tym kierunku i ma teraz decydujący głos w tej materii. Zobaczycie! Obym się mylił.

 7. ceta moim zdaniem zostanie podpisana.
  współczesna europa jest projektem amerykańskim- ue miała na celu otwarcie krajów europy na wynalazki legislacyjne
  przejmujące kontrolę prawną nad obywatelami krajów.
  ceta i ttip jest kolejną odsłoną procesu rozkładu państw przez kapitał.
  jeśli pis przegłosuje ceta w polsce- nie będzie miał większych szans w kolejnych wyborach.
  kto chciałby być rządzony przez jawną marionetkę koncernów globalnych?
  poza tym jarosław ostatnio publicznie wyraził swoje oddanie kapitałowi.

 8. To by było wbrew naszym interesom. Zyski i handel swoją drogą, ale trzeba za to zapłacić zbyt wielką cenę. Najgorsze jest to, że skażenia gleby nasionami GMO już nie da się odwrócić.

  Podobno jednym z ważnych motywów wspierania CETA dla polskiego rządu jest chęć importu kanadyjskiej ropy z piasków bitumicznych jako alternatywy dla ropy importowanej z Rosji.
  Ale zamiast wspierać rozwój energii odnawialnych, kolei, zbiorowego transportu torowego w miastach i transportu bez emisyjnego, nasza władza woli przywozić do Polski z Kanady przez Atlantyk rozpuszczoną w ciężkich chemikaliach maź bitumiczną, z potencjalnymi istotnymi zagrożeniami dla oceanu i dla środowiska u nas w kraju, gdzie powstaną mocno toksyczne odpady z rafinowania tego niepożądanego paliwa.

  Nie podoba mi się cała ta sprawa. Można sądzić, że zostali postawieni pod ścianą, bo jest to skutek braku działań poprzedniego rządu, no ale coś z tym teraz trzeba zrobić.

  Jeżeli ta umowa wejdzie i zniszczy to co jeszcze nie udało się w Polsce zniszczyć, naszą ziemię, to będzie to zbrodnia nie do wybaczenia.

 9. Mamy olbrzymie długi i jest to argument bardzo ciężki, ale….
  Zawsze jest jakieś wyjście awaryjne. Tym wyjściem może być bunt społeczny, tylko jak na razie nikogo to nie obchodzi.
  Znowu będzie mądry Polak po szkodzie.

 10. e.b.
  tylko, że to nie są nasze długi…
  to długi agentów wprowadzonych do struktur państwa aby
  przekonać polaków, że to oni ostatecznie poniosą odpowiedzialność
  za złodziejski proceder gogusiów z city i wall street.
  a takiego…
  powinniśmy odciąć się od tego syfu ogłaszając deklarację niepodległości
  ogłaszając, że aktualny system międzynarodowy za niesprawiedliwy na dowód publikując dane
  za ostatnich 100 lat..
  powinniśmy wezwać inne narody do zrzucenia z siebie tyranii systemu bankowego.
  i przejąć aktywa w rozliczeniu za skutki nielegalnych operacji…

 11. Nohood.

  Powinniśmy. Tak zrobiła Islandia.
  Tego się właśnie boją, buntu i rozumienia wszystkich tych bandycko – lichwiarskich procesów.
  Do tego potrzeba większej solidarności państw i społeczeństw, bo pojedyncze kraje sobie nie poradzą.
  My to nie Islandia, chociaż gdybyśmy mieli takiego lwa na czele, to kto wie. Ale to jest ryzyko.

 12. @E.B

  Umowa CETA liczy tysiące stron, których prawdopodobnie nikt nie czytał. Jest przechowywana w specjalnie strzeżonym pomieszczeniu. Nie wolno tam fotografować. kopiować.
  „ZA” uchwałą byli posłowie PIS, PO, Nowocześni razem = 326 posłów
  Zastrzeżenie;
  „Zgodnie z art. 90, ust. 2 Konstytucji RP ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej (CETA-PAP) (…) powinna być uchwalana przez Sejm większością 2/3 posłów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów”

  Czy niemal wszyscy a szczególnie dziennikarze piszący np. wpolityce NIE dostrzegli, że 2/3 głosów to tylko 307 posłów?
  Tłumaczą, że może nie przejdzie, że ratyfikacja zablokuje…..a widać przecież wyraznie, że raczej przejdzie, bo dyscyplina obowiązuje.

  ps.
  Prof.Leokadia Oręziak, zna umowę i mówi stanowcze NIE.
  Poczytaj:
  http://www.tysol.pl/a395-Prof-Leokadia-Oreziak-dla-TS-Obydwie-umowy-i-CETA-i-TTIP-zasluguja-na-calkowite-skreslenie

 13. Czyli: przyspieszamy hodowlę brojlerów. Ludzkich brojelerów – by nie było watpliwości. Waga Polski wzrośnie w wielu aspektach. Poczynając od wagi „żywej”, bo statystycznie tu przyrost najbardziej przyspieszy, po wagę w imporcie – bo tu przyspieszy import post tego by ratować skutki napływu byle żarła.
  Co nas czeka w sferze zdrowotnej?
  Ano nie na darmo alarmują medycy o przyspieszaniu rozwoju nowotworów. W USA maleje przeciętna długość życia. W Europie za mocno się wydłużyła i trzeba też ją jakoś skrócić.
  I to będzie początek końca…

 14. Parlament Europejski 15 lutego przegłosował przyjęcie umowy CETA, niestety głosami również europosłów PiS. Przeciw byli europosłowie Prawicy Rzeczpospolitej. PSLu i SLD.
  Jest 2 lata czasu na ratyfikowanie tej umowy przez parlamenty krajowe. U nas musi
  zagłosować 2/3 posłów za.
  Powstał komitet STOP CETA, który będzie prowadził akcję informacyjną w społeczeństwie i i przekonywał polityków PiSu do odrzucenia tej szkodliwej dla nas umowy.
  Prawda jest taka, że jeśli zostanie nam to narzucone, to stanie się to rękami PiSu.
  Co ja mam na to powiedzieć?
  Premier Morawiecki prze do przodu z CETA nie oglądając się na skutki.
  Wszystko ewentualnie można cofnąć, ale skażonej na wieki gleby już nie.
  I to jest problem najważniejszy. Będziemy już zawsze truci.
  Brojlery to dobre określenie.
  Brojlery w klatkach.
  Ale dlaczego PiS nam to robi? Nie możemy się na to zgodzić.

  Tu jest konferencja komitetu STOP CETA:

  http://www.cda.pl/video/1266072f9?c

 15. Zbyt wielu ludzi nie jest w stanie pojąć odłożonych w czasie negatywnych skutków zywności śmieciowej, produkowanej na gigantyczną skalę pozwalającą na minimalizowanie cen. Kupią to co tańsze. Swój bilans płatniczy wyrównają w aptekach suplementami diety bo organizmowi będzie zawsze brakowało mikroelementów. Ze schorzeniami już tak łatwo nie będzie. Kolejki do lekarzy wzrosną, pojawi się więcej mutacji, pojawi się więcej chorób nwotworowych. Otyłość stanie się powszechna lecz bez szans na jej powszechne zwalczanie. Widzę w IV kl. SP wnuka – tam już żadne dziecko nie potrafi chodzić normalnie a nadwagę mają prawie wszystkie.
  Wady postawy nie do wyleczenia. Statystycznie skróci się nam okres życia w jako takim komforcie zdrowotnym. To tylko kilka z całej palety negatywnych skutków.
  Niedowiarkom proponuję najprostszy test: niech kupią kurczaka hodowanego w naturalnych warunkach od kogos na wsi i spróbują zjeść go w całości. Tzn. razem z kośćmi. Raczej się nie da. Dla odmiany niech spróbują tego samego z kurczakiem kupionym w markecie. Okaże się, że kości możemy gryźć bez problemów. To nic innego jak wskazówka co stanie się z naszym układem kostnym….

 16. Pingback: STOP CETA – Na biało-czerwonym szlaku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s