Bez kategorii

Czasami jest mi po prostu przykro…

boson

Antoni Kocjan (1902-1944) – polski konstruktor lotniczy, członek Armii Krajowej. Pomógł rozwikłać tajemnice niemieckich rakiet V-2. Aresztowany przez Gestapo w czerwcu 1944, rozstrzelany dwa miesiące później w Warszawie.

Czasami jest mi po prostu przykro kiedy czytam, że ktoś taki jak Antoni Kocjan ma raptem ulice na warszawskim Bemowie, do tego jeszcze w Olkuszu i Mielcu. I w tzw. polskich szkołach o nim cicho, sza.

__

W 1923 r. zdał maturę, a następnie studiował naPolitechnice Warszawskiejnawydziale elektrycznymilotniczymi wSzkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiegow Warszawie. Zawarł związek małżeński z Elżbietą Zanussi 30 listopada 1929 roku w Warszawie. Podczas studiów był aktywnym członkiem Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów Politechniki Warszawskiej. Nadzorował powstawanie wszystkich samolotów sportowych, jakie powstały w Sekcji (JD-2,WR-1,SP-1), ściśle współpracował z kolegami, którzy później stworzyli ZespółRWD. W 1929 roku ukończył kurs pilotażu i w 1930 zdobył II nagrodę na Zawodach Młodych Pilotów (pierwszej nie przyznano). Później uczestniczył…

View original post 559 słów więcej

1 komentarz do “Czasami jest mi po prostu przykro…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s