Bez kategorii

Opcja judaizantów

boson

Michał Olelkowicz był drugim synem księcia kijowskiego Aleksandra (Olelka) i Anastazji, pochodzącej z dynastii Rurykowiczów. Po ojcu był prawnukiem wielkiego księcia litewskiego Olgierda, a po matce wnukiem wielkiego księcia moskiewskiego Wasyla I.

Po śmierci Aleksandra Olelki został księciem na Słucku i Kopylu. W latach 1470–1471 piastował funkcję namiestnika Republiki Nowogrodzkiej. Został na to stanowisko wybrany przez bojarski ród Boreckich i stronnictwo prolitewskie we władzach Nowogrodu Wielkiego mających nadzieje na pomoc zbrojną króla Kazimierza IV Jagiellończyka w wojnie miasta z Wielkim Księstwem Moskiewskim.

Władca Polski i Litwy nie był jednak w stanie interweniować na Rusi, gdyż zaangażował się politycznie w Czechach, gdzie w tym czasie osadził na tronie swojego syna Władysława i prowadził wojnę z Maciejem Korwinem. Michał Olelkowicz należał natomiast do grupy bojarów litewskich opowiadającej się za suwerennością Litwy, do przeciwników unii personalnej z Koroną, a także zwolenników sojuszu Wielkiego Księstwa Litewskiego z Wielkim Księstwem Moskiewskim. Jako książę Nowogrodu…

View original post 285 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s