Bez kategorii

Karły siedzące na ramionach olbrzymów

boson

Screenshot 2020-06-20 at 15.30.22Cztery witraże w katedrze w Chartres pokazują czterech głównych proroków hebrajskiej Biblii (Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela i Daniela) jako olbrzymów oraz czterech ewangelistów Nowego Testamentu (Mateusza, Marka, Łukasza i Jana) jako zwykłych rozmiarów ludzi siedzących na ich ramionach.

__

W 1159 Jan z Salisbury napisał w swoim Metalogicon: „Bernard z Chartres porównywał nas do karłów siedzących na ramionach olbrzymów. Zwrócił uwagę, że widzimy więcej i dalej niż nasi poprzednicy, nie dlatego, że mamy lepszy wzrok lub jesteśmy wyżsi, ale ponieważ jesteśmy uniesieni w górę dzięki ich gigantycznej posturze.”

Według historyka średniowiecza Ryszarda W. Southerna Bernard porównywał ówczesnych uczonych z XII wieku do starożytnych uczonych w Grecji i Rzymie:

[Fraza] podsumowuje jakość szkół katedralnych w historii nauki i rzeczywiście charakteryzuje wiek, który rozpoczął się u Gerberta (950–1003) i Fulberta (960–1028) a który zakończył w pierwszej ćwierci XII wieku Piotr Abelard. [Fraza] nie jest wielkim roszczeniem; ani nie jest to przykład uniżenia…

View original post 96 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s