Jak bogatym królestwem była Rzplta w połowie XVII wieku, że począwszy od Chmielnickiego i potopu szwedzkiego, trzeba było ponad 200 lat grabieży by Polacy stali się biedni.
Piotr Tepper-Ferguson był przez współczesnych nazywany najbogatszym bankierem Północy, czy też drugim bankierem Europy, jak w 1786 pisał o nim w „Scots Magazine” słynny James Boswell. Jego bankructwo w lutym 1793 spowodowało wyparowanie z dnia na dzień gotówki w wysokości 250 milionów złotych. Wprawdzie po latach wierzyciele uzyskali wyrównanie (niewielkiej) części poniesionych strat, ale wtedy, w kluczowymmomencie polskiej historii, ta gwałtowna finansowa zapaść była tym prawdziwym gwoździem do trumny Rzpltej.
Warto sobie zdać sprawę z wielkości tej sumy z dzisiejszej perspektywy – ludność ówczesnej Rzpltej stanowiła około 1/4 dzisiejszej populacji. Owe 250 mln złotych polskich odpowiadało wówczas cenie prawie 5 mln wołów, czyli jeden wół „przypadał” na dwie osoby. Jeśli przyjmiemy, że dzisiaj cena jednego woła wynosi około 3000 PLN, to otrzymamy…
View original post 176 słów więcej