Bez kategorii

1941 czyli spotkanie na szczycie

boson

Niels Bohr, „ojciec chrzestny” fizyki jądrowej, należał do kopenhaskiego patrycjatu. To pradziadek jego matki Ellen, żydowski kupiec z Altony pod Hamburgiem, przeniósł się do Kopenhagi, a jej ojciec czyli dziadek Nielsa, Dawid Adler, otworzył w 1848 biznes w Londynie. Z kolei jej matka Jenny wywodziła się z anglo-żydowskiej rodziny bankierów. W efekcie ów Dawid został jednym z najważniejszych duńskich finansistów, współzałożycielem w 1868 Privatbanken, pierwszego banku inwestycyjnego w Danii, oraz założycielem Handelsbanken w 1875.

Kiedy Bruno Rossi 12 października 1938 opuścił Włochy to właśnie Bohr udzielił mu gościny en.wikipedia.org/Bruno_Rossi#Exile. Jednak już wizyta we wrześniu 1941 dobrze mu znanego Wernera Heisenberga, wówczas szefa hitlerowskiego programu jądrowego, nie była umówiona. Ich opisy rozmowy tête-à-tête jaką wtedy przeprowadzili wprawdzie się różnią, ale wydaje się, że cel Heisenberga był oczywisty en.wikipedia.org/Niels_Bohr#Meeting_with_Heisenberg.

Heisenberg z kolegami doszedł do słusznego wniosku, że zbudowanie bomby atomowej wymaga gigantycznego wysiłku, któremu III Rzesza nie podoła. Blefował zatem sugerując, że Niemcy są…

View original post 55 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s