Bez kategorii

Wielka wojna o Zwoje – „polskie” zakończenie

boson

Początki owej wojny sięgają roku 1938 – vide wielka-wojna-o-zwoje-z-qumran/ – kiedy to otwarto dla publiczności Muzeum Archeologii Palestyny. Był to owoc amerykańskich prób ustanowienia własnych instytucji w tym regionie, z tym że kontrolę nad tym muzeum i tak sprawowali Brytyjczycy – w jego radzie mieli czterech przedstawicieli, Francuzi i Amerykanie po dwóch, a Żydzi jednego.

To pomiędzy listopadem 1946 a lutym 1947 beduińscy pastuchowie znaleźli szereg starożytnych zwojów w dzbanach ukrytych w grocie nad Morzem Martwym. I to pewien Amerykanin, en.wikipedia.org/wiki/John_C._Trever, zidentyfikował treść tam zawartą, tak, że 11 kwietnia 1948 publicznie ogłoszono wielkie odkrycie.

Zaraz pojawiły się komplikacje, wszak 14 maja 1948 nastąpiła proklamacja niepodległości Izraela, a dzień potem wybuchła I wojna izraelsko-arabska. Część tych zwojów wylądowała na jakiś czas w Bejrucie, a przy tym ciągle nie potrafiono odszukać owej groty. Wreszcie 23 stycznia 1949 dwóch oficerów – belgijski i arabski – powtórnie odkryło tę grotę. Z kolei, w listopadzie…

View original post 743 słowa więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s