W szkole antropologii w Paryżu (École d’anthropologie) – pierwszej na świecie – studiował w 1885 sam Ludwik Krzywicki**. Po dwuletnim pobycie w Płocku Krzywicki w 1888 zamieszkał w Warszawie. Od chwili powstania Związku Robotników Polskich stał się obok Juliana Marchlewskiego aktywnym jego działaczem i czołowym teoretykiem.
W połowie lat dziewięćdziesiątych XIX wieku Krzywicki zaczyna być postrzegany w polskim życiu naukowym jako poważny badacz***. Szczególnie rok 1893 przyniósł mu znaczące sukcesy: nagroda Kasy im. Mianowskiego za wydaną rok wcześniej rozprawę Kurpie (na jej podstawie Krzywicki w 1906 roku doktoryzował się na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie), publikacja pracy Ludy. Zarys antropologii etnicznej, wystąpienie The Primitive Horde: a Study of the Rite of Circumcision na międzynarodowym Kongresie Folklorystów w Chicago, gdzie przedstawił pierwszą koncepcję dzieła swojego życia znanego pod tytułem Horda pierwotna.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. pracował w kilku placówkach naukowo-badawczych i uczelniach. Kierował katedrą historii ustrojów społecznych…
View original post 426 słów więcej