Bez kategorii

Czego nie potrafi zrobić Ruch Narodowy

Mamy wprawdzie Adwent – nie to, co Francuzi… im to nie przeszkadza, oni z władzami UE się nie patyczkują.

Najpierw jednak tytułem dygresji – o Włoszech: w październiku tamtejszy rząd ogłosił powiększenie deficytu budżetowego do 2,4% PKB – europejska mysz ryknęła „nie pozwalam!”. O redukcję deficytu w projekcie budżetu apelował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, mówiąc m.in., że uleganie żądaniom Włoch oznaczałoby „koniec euro”. Podkreślał, że nie chce, aby po kryzysie w Grecji Unia musiała zmierzyć się z następnym, we Włoszech. Słowa ta wywołały ostrą krytykę ze strony liderów koalicji prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd. Wicepremierzy Matteo Salvini i Luigi Di Maio zarzucili przedstawicielom Unii, że „bawią się w terroryzm na rynkach, że dokonują „ataku na włoską gospodarkę” i są „uprzedzeni” do nowego rządu w Rzymie. * Na to (dziś) Francuzi: cytowany przez „Le Monde” prof. Philippe Aghion, który był doradcą ekonomicznym Macrona podczas kampanii prezydenckiej, uznał, że „należy prowizorycznie wyjść z utrzymania deficytu na poziomie 3 proc. PKB”. Na pytanie, czy nie podważyłoby to zaufania Brukseli i innych członków UE do wiarygodności Francji, profesor odparł: „W Brukseli też widzieli weekendowe zajścia w Paryżu i zrozumieją, że dom jest w płomieniach” **  – założę się, że „pomysł” przeszedłby w EU!

No ale do rzeczy: zamieszki we Francji spowodowały, że krytyka (wobec rządu) płynie ze wszystkich stron (Le Figaro). I jest to też krytyka wobec UE:

Publicysta miesięcznika „Causeur” mecenas Regis de Castelnau podkreślił, że „zanim gniew wybuchł, buzował od dawna po cichu”. Za obecną sytuację obwinił „traktaty europejskie, które w dziedzinie gospodarki, polityki walutowej i sądownictwa, przejęły kompetencje, należące przedtem do państw tworzących Unię„. „UE budowano właśnie w tym celu. A kiedy naród decyduje się, by pokazać, że się nie zgadza, nie bierze się tego pod uwagę. I (szef Komisji Europejskiej) Jean-Claude Juncker może z całym spokojem głosić, że »nie ma demokratycznego wyboru przeciw traktatom europejskim«”. **

 

Co ma z tym wszystkim Ruch Narodowy? Ano ma wiele; tylko on potrafi zorganizować masowy event, jakim byłby… protest przeciwko „konstytucja”! I co? Adwent? Nie – ten RN to jedynie bezpłodne wrzaski i niezdolność do politycznego myślenia. Że co? Że w Brukseli zobaczyliby „zajście” i nie zrozumieliby, że dom jest w płomieniach?

 

* https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wlochy-obniza-deficyt-budzetowy/m9xbqe4

** http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-12-05/za-malo-i-za-pozno-zolte-kamizelki-odpowiedzialy-na-propozycje-wladz/?ref=aside_najnowsze

Reklamy

2 komentarze do “Czego nie potrafi zrobić Ruch Narodowy

 1. @prop
  Witaj Szanowny ,
  Widzisz co jest grane w klubie , to wnerwia . My żyjemy Nowoczesną , bo taka przyszłość na zgubę prawicowych mediów , i po stałej ramówce narracji i laurki na swoją cześć ministrów .
  Czytasz z postaw i wypowiedzi PAD, PMM , Szydło , że sensownie nie stanowią spójności , tylko Narodowców namów , a wszystko rozsypie się na drobne i to nie w brukseli a w Warszawie .
  Miałeś ogląd na Marszu Niepodległości jaki to dystans aby działać dla wspólnego interesu .
  Tych nieumków nic nie ruszy, zaufanie i spokój .

 2. Ano, ano… Ale słuchaj: dałem koment do tekstu „Demobilizanci”; zajrzyj tam, wejdź w link i przeczytaj dokładnie do końca, po czym skorzystaj z zaproszenia (tylko nie tak, jak poprzednio: pod tekstem jest wejście) – to wreszcie pogadamy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s