Bez kategorii

Podstępna kradzież czasu

 

Wolna wola.

Tak, każdy człowiek ją posiada.

Popatrzmy, jak w dzisiejszym świecie, w bardzo nowoczesny sposób jest ona wystawiana na próbę.

Niejednokrotnie tracimy czas bezmyślnie i bezpowrotnie, zajmując się głupstwami. No, cóż bywa i tak.

Daliśmy się dobrowonie pozamykać w samochodach, pociągach, autobusach, tramwajach, samolotach, gdyż trzeba się spieszyć, by zaoszczędzić czas. Daliśmy się pozamykać w domach w blokach mieszkalnych, a nawet w pracy, za coś trzeba żyć.

W okolicach, gdzie jest mnóstwo domów w tygodniu a i w niedzielę nie widać swobodnie, beztrosko spacerujących ludzi. W kościołach na mszach św. niedzielnych też nie widać aż takich tlumów. Ludzie nie mają na to czasu.

Nagle w pewnych momentach, dziwią się… jakże te drzewa i krzewy wokoło porosły… Kiedy?

Korzystając z wolnej woli wybieramy sobie propozycje nam przez „kogoś” podrzucane. „Kogoś”, kogo celem jest odebranie ludziom czasu.

Odebrano więc czas tak, aby będąc zawsze zajętym, ludzie nie mogli się modlić, czytać Biblię, podziwiać piękny świat. Samodzielnie myśleć.

Wymyślono wiele ciekawostek, próżności i wiele sposobów okupujących ludzkie umysły wszelkimi niepotrzebnymi rzeczami. Jedną z najważniejszych jest zaszczepienie w nich pragnienia dóbr materialnych i chęć wzbogacania się.

By byli przepojeni pragnieniem, aby zarabiać ogromne ilości pieniędzy, żeby móc kupować, kupować, kupować nowe samochody, mieszkania, wille, midne drogie ubrania, sprzęt elektroniczny itd, itd…

By pracowali jak najwięcej, jak najdłużej, aby urządzać kosztowne remonty w mieszkaniach, dostarczać wciąż modniejsze meble I tworzyć luksusowy wystrój.

Nauczono też ludzi wydawać pieniądze, chodzić do kawiarni i restauracji, brać pożyczki, długoterminowe kredyty, a tym samym popadać w zależność-niewolę banków.

Przekonano wiele żon do pozostawania dłużej w pracy, a ich mężów do pracowania 6-7 dni w tygidniu, a najlepiej niech jedno wyjedzie za granicę, aby mieli mniej czasu na zajmowanie się rodziną i wychowaniem dzieci. W wyniku tego niejednokrotnie dzieci włóczą się od rana do nocy po ulicy, wpadają w złe towarzysteo, przestają się uczyć, zaniedbują szkołę, nic dobrego z nich nie wyrasta. Rodziny wtedy się rozpadają.

Spowodowano, że w domach telewizory i komputery pracują stale, rodziny spędzają przy nich cenny czas, nie mają tym samym kiedy porozmawiać ze sobą.

Bombarduje się umysły ludzi wiadomościami, w sumie nie raz nie wiele przydatnymi do osobistego ich życia, reklamami 24 godziny na dobę,a przy drogach mija się morze oślepiających reklam z billboardów. Skrzynki pocztowe też napełniane są reklamą, katalogami, biuletynami i ofertami „bezpłatnych” towarów, usługi i innych złudzeń.

Odwraca się w życiu codziennym uwagę od pustki, byleby wszyscy byli wiecznie zajęci, dając koncerty, filmy i seriale w telewizji, imprezy sportowe, spektakle, duże sklepy-galerie, byleby zabrać czas.

Nie będą mieli kiedy wybrać się na swobodny, spokojny spacer, na łono natury, bo wtedy by mogli zacząć samodzielnie myśleć.

Wszystko więc po to, by nie mieli czasu na zastanowienie się nad sobą. Nie ma już czasu dla rodziny, bliskich i znajomych.

Wolna wola. Można wybierać. Można decydować.

Trzeba próbować odzyskać czas.

 

 

 

 

 

6 komentarzy do “Podstępna kradzież czasu

 1. Wpisałam ją jako komentarz u A-tem….ale potem PT wysiadł.
  Dziękuję za wszystkie wskazówki.

 2. Napisałaś bardzo dobrą notkę. Dodam coś ale jutro.
  Twoja notka to : W poszukiwaniu straconego czasu.
  Ktoś nad tym pracował, żeby nam go ukraść.

 3. @ddalia333

  Dokładna technologia skracania ludkom czasu, aby nie mieli czasu na myślenie.
  Pozornie wygląda to jako dopust boży.
  Ale np. ten ograniczony handel we święta już co nieco wydłużył nam czas.
  Niektórzy zaczynają się nudzić, a w dalszej fazie rozwoju zaczną rozmyślać jak ten czas sensownie zagospodarować.

 4. Pytanie, czy wyjdą na swobodny , spokojny , wolny od mediów spacer ,albo dołączą do swego życia, kolejne godziny przy telewizyjnych programach, komputerach i komórkach.” Bo trzeba być na bieżąco, bo jak nie, to coś się nam stanie”.
  To ze sklepami to dobry krok. Tu, gdzie mieszkam od ponad dwudziestu lat (a może i dłużej)są sklepy w niedzielę pozamykane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s