Bez kategorii

Etyka – frajerstwo czy wartość?

Czytam o Waszych dylematach moralnych, zdradzie, tematach, które należy poruszać, etycznym biznesie, idei tego portalu i muszę powiedzieć, że cieszę się, że wśród spraw ważnych i mniej ważnych znaleźliście czas i potrzebę na takie rozważania.

To oznacza, że wracamy do życia, które nie jest tylko zabieganiem o przeżycie w trudnych warunkach polskich, ale stać nas na rozmowy o idei. Bo etyka nie mieści się w sferze materii, ale właśnie idei.

Od 1945 roku usilnie starano się wtłoczyć nas w koleiny życia bez perspektyw, zmuszano do kombinowania, czasem nie do końca etycznego, po to, żeby właśnie przeżyć, manipulowano znaczeniami słów, wyrugowano z naszej świadomości pojęcia takie jako honor, godność, duma z własnego człowieczeństwa. Jednym słowem próbowano z nas zrobić stado pracowitych wołów za prawo do jakiejś strawy i kawałka dachu nad głową. Ci, którzy nie przeżyli tu PRLu i potem PRLu bis, równie zakłamanego,nigdy  nie zrozumieją, dlaczego nasza kondycja, w każdej sferze jest tak ułomna.

Dlatego, czytając te notki traktujące o sprawach wyższych niż te materialne, czuję, że wróciłam do domu z dalekiej podróży. Domu, w którym ważne są sprawy zasadnicze, wybór wartości, na których chcemy budować. Przychodzi mi na myśl mój Tata i jego przestroga jak żyć, żeby nie podpaść pod wskazania Pana Byle:

1.Byle jak

2.Byle gdzie

3.Z byle kim

4.Byle po co

To pewna przestrzeń, która jednak wyznacza granice. Tę przestrzeń każdy może wypełnić swoją treścią.

Dla bohaterów Polski zniewolonej po 1939 roku, granice etycznego postępowania były bardzo wyraziste. To niezgoda na współdziałanie z nowym rządem z rosyjskiego nadania postawiła generała Fieldorfa pod stryczkiem. To niezgoda na sowiecką okupację kazała żołnierzom Polskiego Podziemia walczyć zamiast poddać się nakazom nowej władzy. To wielkie człowieczeństwo nakazywało ratować Żydów w czasie okupacji mimo groźby utraty życia.

Czy to byli bohaterowie czy frajerzy? Nie musieli, mogli inaczej, bezpieczniej.

Ale to właśnie prymat etyki nawet za cenę życia był dla nich wartością nadrzędną. Jeśli dzisiaj wracamy do tych tematów, do rozważań o tym co jest etyczne, a co już nie, w naszych przecież bezpiecznych jak na razie warunkach życia, to znaczy, że zdrowiejemy  a starania naszych okupantów zmierzające do zabicia w nas prawdziwego człowieka okazały się pracą Syzyfa.

A ja wróciłam do domu :). I nasze Janki niechcący się do tego przyczynili.

Pan Marek ma do nas pretensje, że nie rozmawiamy o sprawach wg niego ważnych. Ale będziemy z pewnością, tylko że, mamy też potrzebę uporządkowania i wyznaczenia sobie priorytetów również tych etycznych.

A Cogi ma rację mówiąc, że wcześniej czy później każdy z nas zechce patrzeć w lustro bez zahamowań. Potrzeba zachowania etycznego w nas zwycięża, mimo prania mózgów z lewa i prawa, bo jest wpisana w nasz genotyp człowieka. I jest to jeszcze jedna tajemnica naszego tu bytowania.

Nasz nowy portal może okazać się dla wielu wielką przygodą intelektualną, spotkaniem z tematami, które nas czasem zaskoczą,  podróżą do Polski, gdzie właśnie etyka wyznacza granicę zachowania zarówno w polityce, jak i w biznesie, czy życiu codziennym. I do takiej Polski ja chciałabym iść po latach ruin i zgliszcz, choćby tylko symbolicznych.

 

 

16 komentarzy do “Etyka – frajerstwo czy wartość?

 1. Re: EB
  Właściwie nawet trudno skomentować Twoją notkę – nic dodać, nic ująć 🙂

 2. Cytuję i dodaję..do takiej Polski ja chciałbym iść po latach ruin i zgliszcz, choćby tylko symbolicznych” Po likwidacji apartheidu w Polsce,który był i jest od roku 1989 w Polsce.Mamy jedną z najlepszych Konstytucji,a Lipski pisze o apartheidzie,w komentarzu do felietonu „Etyka – frajerstwo czy wartość”?Tak.

  Czy on się dobrze czuje(Lipski) i rozumie,że Apartheid dotyczył..w przeszłości .murzynów a nie białych-będą krzyczeć krytycy.Przecież w tekście nie ma ani słowa o makabrycznej selekcji, wręcz rasowej w Polsce.

  Każemu kto , akcpetuje apartheid przeciw dzieciom w Polsce,traktowanych w Polsce jak murzyni w ex-RPA,polecam ,kompozycję stworzoną dla czytelników przez autorkę czy też autora,tego felietonu.

  Partytura ,kochany czytelniku jest dla Ciebie dostępna.
  Skorzystaj z prezentu. na tym portalu. Zastanów się nad słowami refleksji.

  Wystarczy,że jeszcze raz przeczytasz.Na Głośno.Nikogo nie ma w pokoju.Przeczytaj.proszę.
  Co proszę?Nie rozumiesz o czym autor,czy autorka pisze?O czym bajdurzy Lipski?

  Podpowiadam.

  Dbaj o swoją rodzinę.Dbaj o swoje dzieci.Nie oczekuj słowa dziękuję.
  Szanuj swoją rodzinę,pomimo zgrzytów.Spróbuj czasami ,służyć swoim dzieciom nie jako imperator ale jako lokaj.Niech mają miłe wspomnienia po Tobie.Nie licz że ulica w Poznaniu czy w Nowym Targu,będzie nosiła Twoje nazwisko.

  Słuchaj Wieniawskiego,Chopina,Karłowicza nawet Grechuty,Demarczyk,Kilara.
  Nie ytlko disco polo.Słuchaj polskiego RAP,nawet na youtubie,.Nie zapominaj ,że jesteś opanowany przez Wirus Polska.
  Dziękuję za uwagę.
  Dla autorki zasyłam serdeczne życzenia.Proszę o więcej….Pisz.
  Sorry za Ty.

 3. EB
  Oczywiście, że akceptuję. Co więcej, od dawna powtarzam, że jestem z tego dumna, że jestem frajerką według niektórych!

 4. Do Lipskiego.Pisz na editorze,sprawdz i nie rób błędów na tastaturze.Sorry.Jest wieczór,po podróży, Alex śpi,listy sprawdziłem,faksy wysłałem,kolację zjadłem a tutaj taki „wpis”.Komputer zadzwonił, że u nohooda alarm i inwazja z innej planety.

 5. @EBns24
  Pisze Pani:
  „Potrzeba zachowania etycznego w nas zwycięża, mimo prania mózgów z lewa i prawa, bo jest wpisana w nasz genotyp człowieka. I jest to jeszcze jedna tajemnica naszego tu bytowania.”

  To są mądre słowa.

  Dziękując za ważną dla ducha chwilę inspiracji i otuchy,
  serdecznie pozdrawiam.

 6. O,key, Marku….:)
  Ja jestem Ewa.

  Dzięki za słowa zachęty. Złapałam już wirusa pisania i chyba się z tego nie wyleczę, ale to mnie podnosi na duchu, że piszę nie tylko dla siebie :).

  Mówisz o apartheidzie dzieci, ale czy tylko dzieci? Rozumiem, że chodzi Ci o przyszłość, która przed nimi nie rysuje się kolorowo, bo pracy jak na lekarstwo, emigracja jako konieczność życiowa, albo wegetacja, brak perspektyw. Apartheid to mocne słowo, ale pewnie jest w tym sens.

  Ten apartheid dotyczy jednak nas wszystkich. Zielona wyspa była dla wybranych, rasy może nie koniecznie białych, a raczej czerwono-różowych i wszyscy mamy prawo krzyczeć i domagać się równych praw do godnego życia, do bogacenia się pracą naszych rąk, a nie układów i podporządkowania linii politycznej aktualnie zarządzających.

  W Polsce zarządzanej przez Dobrą Zmianę idziemy w tym kierunku, jak mam nadzieję, ale jest tak wiele do naprawienia, że pokolenia nie wystarczy.

  Ale masz rację, że każde forum jest dobre, żeby nagłaśniać sprawy jeszcze nie zauważone, albo pominięte a pilne.
  To zapewne też będziemy robić, bo nas będziesz mobilizował :). I dobrze.
  Ale sam też coś napisz, będziemy dyskutować :).
  Patrzysz na sprawy Polski zza Nysy i Odry, a to jest szersze spojrzenie. My w natłoku różnych wydarzeń możemy czegoś nie dostrzec.

  Dziękuję za to wezwanie do czytelnika 🙂

  Pozdrawiam

 7. Lavadocerebral

  Dziękuję.

  Zainspirowali mnie Koledzy i Koleżanki też.
  To są ważne sprawy, o których zapominamy w ferworze życia. Galopujemy i czasem warto zatrzymać się choć na chwilę.
  Usiąść przy ognisku i porozmawiać, ze sobą, z innymi. Może potem będzie nam łatwiej iść dalej.

  Pozdrawiam serdecznie

 8. Nie wiem,czy nohood zaakceptuje słowo „apartheid” stosowany przez polską administrację w Polsce, przeciw polskim dzieciom w Polsce.ale zacytuję(siebie):

  https://wpolsce.biz/leki-bez-oplat-dla-dzieci-zabronione-zakazane-w-polsce-2016/
  http://3obieg.pl/karta-duzej-rodziny-z-oplatami-za-leki-dla-dzieci-skandal-w-polsce
  http://3obieg.pl/prawa-dla-polakow-w-polsce-jak-w-eu-zachodniej-apel
  http://www.grupy.banzaj.pl/Karta,Duzej,Rodziny,z,oplatami,za,leki,dla,dzieci,Skandal,w,Polsce,23,2026140,2014_10.html
  http://wieczorna.pl/articles/681671-anty-rodzinna-polityka-w-polsce-od-89-roku-do-dzisiaj
  http://www.eioba.pl/a/4p90/dzieci-w-eu-zachodniej-maja-leki-bez-oplat-a-w-polscezabronione-zakazane
  http://pressmix.eu/2015/05/11/dzieci-w-eu-zachodniej-maja-leki-bez-oplat-w-polsce-2015-zabronione-zakazane/
  http://zaprasza.net/a.php?article_id=32811
  Dzieci w EU zachodniej mają leki bez opłat.A w Polsce?Zabronione,zakazane.

  W ramach ubezpieczenia rodzinnego następne pokolenie w EU zachodniej ma leczenie i leki bez opłat.Bojkot tego systemu w EU przez administrację w Polsce jest skandalem.
  Bojkot tego systemu w EU przez Narodowców w („patrioci”)Polsce trwa.Lewica milczy. PiS nie reaguje. PO odrzuca. Gdzie są protesty?„Władze krajów Europy Zachodniej już dawno zrozumiały, że państwo nie powinno szukać oszczędności w kieszeniach chorych pacjentów. Bo jeśli podupadną przez to bardziej na zdrowiu,ich późniejsze leczenie będzie kosztować więcej niż początkowa oszczędność.”

  Zrodlo informacji fakt.pl:
  http://www.fakt.pl/Darmowe-leki-tylko-za-granica,artykuly,142095,1.html

  http://www.uwazamrze.pl/artykul/983766/akuszer-smierci
  W Polsce leki maja bez oplat:
  A – inwalidzi wojenni;
  B – osoby represjonowane;
  C – małzonkowie inwalidów wojennych i osób represjonowanych pozostający na ich wyłącznym
  utrzymaniu;
  D – wdowy i wdowcy po poległych Ŝołnierzach i zmarłych inwalidach
  wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnieni do renty rodzinnej.
  Temat jest znany i przemilczany w mediach w Polsce?

  NFZ nie zwróci pieniędzy wydanych na leczenie dziecka za granicą(EU zachodnia).
  Link,zródlo,gazetaprawna.pl
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/611995,nfz_nie_zwroci_pieniedzy_wydanych_na_leczenie_dziecka_za_granica.html

  W Niemczech nie ma socjalizmu ani komunizmu , a jednak trwa symbioza koncernów z systemem …państwowym.Tak samo w Szwajcarii czy w Holłandii.To nie jest iluzja czy populistyczna propaganda.

  Wprowadzic leki bez oplat dla wszystkich dzieci w Polsce tak jak mają dzieci w EU zachodniej?Takie same prawa dla dzieci w Polsce jakie mają dzieci rożnych narodowości w EU zachodniej?Tak.
  Wiem,że to jest przykry temat.

  Proszę o zrozumienie i trochę empatii,drogi czytelniku
  dla setek tysięcy dzieci w Polsce.To jest tragedia w Polsce 2017.

 9. Ach tu jesteś… odpowiedziałam pod tamtą notką (o ewentuaknym skopiowaniu). W spisie autorów ten Twoj troszkę dluższy nick mnie zmylił. Już jest OK. Ładnie piszesz. Tak to jest właśnie.
  Pozdrawiam Cię

 10. Pingback: Etyka – frajerstwo czy wartość? – Na biało-czerwonym szlaku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s