Bez kategorii

Cielęce lata 4- odcinek dla twardzieli

Pewnie każdy poważny facet kiedyś strzelał z mutry. Dziewuchy nie wiedzą o czym mówię, bo one jakieś pamiętniczki pisały, chichrały w kącie, ewentualnie grały w gumę. Więc niech teraz poczytają i dowiedzą się na jakie niebezpieczeństwa narażali się chłopaki.

Mutra to inaczej duża, gruba, sześciokątna, metalowa nakrętka, tu widoczna na pierwszym planie.

depositphotos_33403905-stock-photo-rusty-metal-scaffolding-elements

Stosowana była do skręcania rusztowań a było ich wokół mnóstwo, bo remonty i tynkowania kamienic w naszych podwórkach szły na okrągło.

Brało się dwie śruby i jedną nakrętkę, jedną śrubę wkręcało się do połowy nakrętki. Standardowo zeskrobywało się główki od zapałek w tę przestrzeń, następnie tak wypełnioną mutrę (mogło i całe pudełko pójść) zakręcało się mocno drugą śrubą i rzucało tak, aby łeb śruby uderzył o chodnik. Niezły był huk, czasami nawet śruba odpadała.

Do standardowych działań podwórkowych należało również strzelanie z karbidu (węglik wapnia, CaC2). Był on używany jako źródło acetylenu do spawania. My nie spawaliśmy tylko wybuchaliśmy. I tu zaimponowałem Krzysiowi swoją kreatywnością, co jak dalej opiszę, mogło się skończyć tragicznie.

Jak się strzela z karbidu to pewnie każdy wie ale przypomnę. Bierzemy pudełko po groszkach.

1358948540_by_krzys_500

Najlepiej metalowe. Miało ono w obu częściach (dolnej i górnej) dziurki i jak się je pokryło to można było te groszki wygrzechotać do dzioba. Pudełko się napełniało karbidem i zalewało wodą a w dziurkę wtykało zapałki, podpalało i szybko uciekało. Grzmotnięcie było niczego sobie. Oczywiście były różne warianty związane z rodzajem pojemnika – puszka po kukułkach, landrynkach czy kawie marago.

Mój pomysł był dziecinnie prosty a zarazem genialny (z reguły tak jest). Polegał na przykryciu puszki z karbidem (tym razem po landrynkach) sporą miską dla psa, która poniewierała się przy śmietniku. Efekt był wspaniały – miska poleciał na wysokość chyba 4 piętra. Dodatkowym efektem było wyskoczenie z parteru dozorcy oraz ogólne zamieszanie na podwórku.

Wówczas zobaczyłem w oczach Krzysia błysk uznania z lekką nutą zazdrości. Czułem, że musi coś wymyślić ekstra. I wymyślił.
Krzyś zawsze miał ze sobą korki i tym razem obrał z trocin 7 sztuk, owinął papierkiem, delikatnie rozdrobnił i tym proszkiem załadował mutrę. No a potem rzucił ….

Za przeproszeniem jebło jak cholera i do tego jeszcze pizdło. Siła wybuchu rozerwała nakrętkę, która śmignęła koło nas i wbiła się w grubą dechę, która stała obok rusztowania. Lekko pobledliśmy. Każdy wyobraził sobie, że ta nakrętka mogła by być w jego głowie. W oczach Krzysia nie widziałem błysku dumy tylko strach. Swoich oczu nie widziałem.

Na jakiś czas przestałem uczestniczyć w działaniach Krzysia.

70 komentarzy do “Cielęce lata 4- odcinek dla twardzieli

 1. #Mój pomysł był dziecinnie prosty a zarazem genialny (z reguły tak jest). Polegał na przykryciu puszki z karbidem (tym razem po landrynkach) sporą miską dla psa, która poniewierała się przy śmietniku. Efekt był wspaniały – miska poleciał na wysokość chyba 4 piętra. Dodatkowym efektem było wyskoczenie z parteru dozorcy oraz ogólne zamieszanie na podwórku.#
  -O!-to mi się podoba, bo dokłanie tak czyniłem.
  Oka nie wykole!

 2. i wbiła się w grubą dechę”

  Dobrze, że nie w oko- jak wspomniałem.
  A tak w ogóle
  to czuję się ja na wehikule
  czasu.
  Miłe.

 3. a wienc… wcale się nie zalewało wodą tylko się pluło (czasem po kilku chłopa do jednej puszki.) .. i ten zapach kiszonej kapusty..

 4. Bo po przykryciu puszki miską zebrał sie pod nią acetylen. Więc objętość mieszaniny wybuchowej zwiększyła się wielokrotnie w porównaniu z puszką. Gdybyś użył beczki metalowej, to by dopiero było.

  Co zaś do obranych korków, to dziwne, że nie wybuchły przy skręcaniu.

  Jeden kolega stracił palce, bo zawijał mieszaninę chloranu potasu z siarką w folię aluminiową. Ścisnął niechcący i wybuchło.
  Ależ ten kolega kochał efekty. Na przykład ział ogniem przy uzyciu gazu do zapalniczek. Furda opalone brwi, ale efekt jaki!

 5. @rk1s24
  Fakt czasami z braku wody się pluło a nawet robiło co innego …
  U nas woda była bo w ścianach takie różne kraniki były

 6. Pamiętam, ze korki podczas obierania potrafiły wybuchać w palcach obierającego. Palców nie urywały, ale poparzenia były paskudne i długo się goiły.

  Numer z rozerwaną nakrętką niezły! Życie jest niebezpieczne – w końcu iluś tam z nas nie dożyło dorosłości… na przykład z powodu kruchości lodu, małej spoistości ściany w żwirowni, na której uprawiało się wspinaczkę itp.

  U nas na długiej przerwie biegło się sprintem nad Odrę, zrzucało ciuchy i wskakiwało do rzeki, niektórzy sportsmani przepływali nawet na drugi brzeg (200 m, intensywny ruch barek i pchaczy), potem się ubierało ciuchy „na mokrego” i biegło do szkoły spowrotem, na matmę.

  Dzisiaj za taki numer z roboty poleciałoby pewnie „ciało pedagogiczne” aż do stanowiska kuratora włącznie :))) Plus prokurator i sankcje dla najsłabszych 🙂

 7. @aleksandraniemirycz
  Pomimo dostępu do tych drobnych środków pirotechnicznych nie przypominam sobie groźniejszych wypadków. Częściej rower był powodem różnych stłuczeń i obtarć. Mieliśmy swobodę w kreowaniu zabaw na podwórkach. Zgodnie z obecnymi przepisami bezpieczeństwa to tamte podwórka jawią się jako pola minowe z zasiekami z drutu kolczastego.

 8. @abyssdotpl

  Tacy ekstremaliści żeby beczkę odpalić to nie byliśmy.

  Kiedyś jak przyszedł do mnie młody to pokazałem mu co można zrobić z taką małą chińską papierową petardą. Podpaliłem na trawniku i przykryłem kocia miską. Miska na 5 m w górę wyleciała. Chłopak był zachwycony. Na szczęście zostało mi kilka tych petard bo by miskę rozwalił.

 9. Paliło się też mieszaninę saletry z cukrem-pudrem. Przy dobrze dobranych proporcjach i dokładnym wymieszaniu, temperatura osiągana przy spalaniu powodowała stopienie i „spłynięcie” szklanego spodka, na którym dokonywało się operacji. O to właśnienie chodziło.

  A pamięta ktoś z Was tzw. „kopciuchy” z celuloidu?

 10. @zolw
  Pewnie że kopciucha się robiło. Do tego służył właśnie film lub popękane piłeczki pingpongowe. Głównie piłeczki. Saletra z cukrem pudrem – jak najbardziej.

  Robiliśmy też coś w rodzaju prochu saletra – nadmanganian potasu – cukier – węgiel drzewny. Krzysio był w tym dobry.

 11. Zółw
  Z pływaniem w Odrze to niezły numer.
  U nas z Wisłą nie bawiliśmy się, za poważna sprawa. Kanałek Czerniakowski to było brudne bajoro. Doświadczenia wodne nabywane były w fontannach i parkach (Ujazdowski, Łazienki). Temat na osobne opowiadanko.

 12. @ Zolw

  Saletrą i cukrem napełnialiśmy nakrętki od butelek po wódce. Wyciągało sie najpierw z nakrętki papierową uszczelkę, kładło miksturę saletrowo-cukrową, przykrywało tą papierową uszczelką i zaginając brzegi nakrętki mocowało się uszczelke , uzyskując w ten sposób gotowy nabój. W tym naboju z boku dziurka i wetknięty w nią łepek od zapałki tzw sztormówy. potem wystarczyło tylko wyjąć z kieszeni, przeciągnąć łepkiem zapałki po drasce i rzucić. Z reguły w stronę grupki rówieśników, choć zdarzało się i w stronę dorosłych. zapierniczała ta nakrętka „z prędkością światła” robiąc przy tym mnóstwo dymu i… zamieszania.
  Później, kiedy już się nam znudziła saletra, to dorwaliśmy się do nabojów do tzw osadzaka kołków. To takie ślepe naboje 5.6. Rozginało się czubek, wyjmowało papierek i już można było odpalić i rzucić. Tez była niezła zabawa.
  Mutra, karbid.. A pamięta ktoś kadzidła robione z rzepów?

 13. Matko jedyna!!! Jutro zakładam firmę Profesjonalne Sprzątanie i więcej nie wrócę do tej pracy podwyższonego ryzyka!

 14. Piko:
  Kiedy smartfony to smartfony. Na lekcji WOS-u moi wychowankowie w ramach zobrazowania zagrożenia terrorystycznego na hasło rzucone przez jednego z nich „Padnij, bomba”, wszyscy rzucili się na podłogę, doprowadzając prawie do apopleksji nauczycielkę :).

 15. @gobisz
  Witamy w klubie.

  Teraz jest bez sensu – idziesz do sklepu kupujesz petardę, racę i odpalasz. Dawniej trzeba było samemu zmontować ładunek. Człowiek uczył się dobierać proporcje, technologii opakowania, zasad odpalania, doboru materiałów. A teraz kupujesz i masz – bez sensu.

  Miałem spłonki do pistoletu startowego. Przylepiało się te spłonki plastrem do szyn tramwajowych w odpowiednich odstępach i miało się tramwajowy karabin maszynowy.

 16. piko:
  dopiero zacząłem czytać….
  sory batory..
  wszędzie ta sama tradycja…

  a puszki z karbidem w ognisku były?
  dezydoranty na bank..:)

 17. śruby to ta sama technika, co mutry..
  skręcaliśmy czasem ze śrub 20 fi i rzucaliśmy na chodnik z 4 piętra..

 18. Puszki były, natomiast dezodoranty to był towar deficytowy i raczej za moich czasów nie stosowany powszechnie. Teraz to co innego.

 19. @cisza1 zarządziła ciszę ok. Tylko ostatnie pytanie za 10 punktów:

  Kto wie jak się diabła wypuszcza z butelki?

  Ja wiem bo to robiłem.

 20. @ piko
  Nie!
  Tylko małą przerwę na …co komu potrzeba.
  Nie wiem ale widziałam „kopytnego”, jak wylatywał:)

 21. Piko: Trochę spirytusu wlać do butelki, potrząsnąć i podpalić :)))

 22. @cogitatiolibretto – prawie dobrze ale nie za bardzo.

  Trzeba na dnie zostawić trochę spirytu, wpuścić dym z papierosa i potrząsnąć flaszą. Wytworzy się wówczas aerozol. Następnie wrzucamy zapałkę i widzimy @ciszo jak kopytny ulatuje z butelki z głośnym fuknięciem.

 23. Nie widziałem „kopytnego” i przez moment zastanawiałem się, dlaczego mnie to ominęło, ale już wiem!

  Bo żeby ZOSTAWIĆ na dnie trochę spirytu?!!

  Rzeczywiście, szatański pomysł! Nie wiem nawet, czy nie grzech.

 24. Zolw:
  Lu-blinianka mówiła, że jesteś pijak :)))). Musiała Cie bliżej znać :))).

 25. Z czego wnosisz? Że nie chcę palić spirytusu? Chcę, tylko że w mitochondriach.

  Ja po prostu gospodarny jestem – 30 lat z hakiem mieszkam w Poznaniu, to nasiąkłem.

 26. Żółwiu

  W mitochondriach nie spalasz spirytusu. Zachodzi tam utlenienie cukrów (np. glukozy) i wytwarza się CO2, H2O oraz wysokoenergetyczne związki ATP.

  Jak zapewne wiesz alkohol wchłania się do krwi już w żołądku ale głównie (80%) w jelicie cienkim. Następnie z krwią trafia do wątroby gdzie zaczyna się jego eliminacja. Dzięki enzymom metabolizuje się do aldehydu octowego (fuj – trucizna) a potem do octanu. Część niezmetabolizowanego alkoholu przenika z krwią do płuc gdzie jest wydalane ok. 2-10 % (wtedy z gęby capi). Jakaś część trafia też do mózgu gdzie powoduje różne ciekawe stany.
  Oprócz tych stanów alkohol ogranicza produkcję wazopresyny – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową odpowiedzialnego za „trzymanie wody”. Stąd po gorzale suszy człowieka.

  Tak to w skrócie wygląda.

 27. Piko:
  Już nigdy nie tknę alkoholu, a taką miałam ochotę na nalewkę :)))

 28. @Piko: żólwie mają mitochondria?!

  (czekam na wielkie wejscie AdamaKonrada.
  to jego działka. maskuje sie udajac, ze robi w Doctorze)

 29. Na miłość Boską, nie rób tego.
  To co napisałem nie dotyczy nalewek, żołądkowej gorzkiej, piwa, wina i whisky.

  Chciałem dobrze w wyszło znowu źle

 30. cogi: == Już nigdy nie tknę alkoholu ==

  ja też. Piko też.
  żólw pewnie nie, bo te mitochondria.. farciarz 😀
  o skorupkie pewnie nie musi sie martwic, bo ona nasiąka tylko za mlodu.

 31. RK1
  Tak żółwie mają mitochondria. Nie jestem pewien czy żółwie pija alkohol. Może ten nasz jest ninja?

 32. Jeśli idzie o spalanie spirytusu to ostatni raz to robiłem na obozie harcerskim. Mieliśmy maszynkę spirytusową. Jak wiadomo harcerz nie pije wiec może używać maszynki spirytusowej bez ograniczeń.

 33. @Piko:

  … każde upojenie alkoholowe to nieodwracalna utrata 10.000 neuronów
  mózg ludzki zawiera pierdylion neuronów, z których ozywa ok 10%..
  reszta to masa .. wnioski pozostawiam Państwu

  (Warszawski Uniwersytet Medyczny, d. Akademia Medyczna,
  wykład dla studentów roku II, kierunek (nie wiedzieć czemu): stomatologia

 34. == Żółwie piją alkohol. Zaręczam z ręką na sercu. ==

  nie mają mitochondiow, to se mogą poszalec. proste.

 35. Co rozumieć przez upojenie alkoholowe?

  Żółwie piją? A czym zakąszają? Sałatą? Niemożliwe.

 36. Heh, no tak, mitochondria. A ja niby powinienem to wiedzieć, ale przyznam, ze na egzaminie z fijzologii zwierząt dostałem 3-kę, zresztą wyłącznie z łaski egzaminującego mnie dziekana („widzę, że pan jest niezły środowiskowiec, to nie będę nalegał, byśmy się ponownie zobaczyli”). Po prawdzie – nie umiałem nic. Wyjątkowo mi ten przedmiot nie leżał.

  Ninja nie jestem – moim idolem jest kolega żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina), a to z powodu, iż: (za Wiki):
  „Zwykle przebywa w płytkiej wodzie zagrzebany w mule i nieruchomo czatuje na zdobycz. Jest słabym pływakiem. Bardzo ruchliwy i agresywny. Wyróżnia się na tle większości innych gatunków żółwi tym, że w razie zagrożenie nie chowa się do pancerza ani nie podejmuje ucieczki. Staje do walki używając szczęk, którymi może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku. Nie jest to trudne dzięki bardzo długiej szyi, którą przez większość czasu chowa w skorupie, ale szybko może ją wyciągnąć na całą długość”.

  Ja też jestem słabym pływakiem. To już jest jakieś podobieństwo!

 37. Żebyś wiedział, że sałatą. Dlatego mieszczą się w dżinsy sprzed roku, w przeciwieństwie do innych :[

 38. @Piko: miałem kiedys żółwia. obejrzałem go dokładnie. nigdzie nie miał mitochondiow. poza tym chlał jak gupi i nic. nie wariował, nie przewracał sie, nie bełkotał, nie nucił, nie śpiewał, nie darł mordy, nie bił żony .. chlał i wtryniał sałate. tylko tyle. zero mitochondriów.

 39. @RK1
  „chlał i wtryniał sałate. tylko tyle. zero mitochondriów.”

  Klasyczna prostota i spójność formy z treścią.

  I o to chodzi, nieprawda’ż?

 40. jedyne co zaobserwowałem, to że był bezpłodny. nie wiem czy od tej sałaty czy od picia. tak siedzial, chodził i się nie rozmnażał. nic a nic. ciągle był jeden.

 41. Erku, Twoja żona to jest święta kobieta, że jeszcze Ci niczym nie przyłożyła przez czerep jak tak po nocach siedzisz, nie?

 42. Chyba za dużo od niego żądałes. Żółwie, tak samo, jak Lisy, potrzebują do tego „żenszcziny”

  A potem…

  Do przodu….

  do tyłu…

  do przodu…

  itd.
  (a przynajmniej tak TO opisywał był Tom Clancy, wkładając to w usta jednego z bohaterów, co był czołgistą i tak właśnie opisywał żółwiowe ‚tete a tete’, komentując załadunek batalionu abramsów na platformy kolejowe).

  Miedzy nami – to czyste łgarstwo! Jakie są zolwie – wiedza tylko zolwiowe :))))

 43. @Żółw

  proste powtarzające się czynności.
  Świat wg. Garpa… żółwiami tak nie jest.
  z moim tak nie było.. może był wyjątkowy.

 44. Co wspolnego ma Chelydra serpentina z Rodosami? Ciekawe, czy ktos moze zgadnie.

  Koniecznie musze wyjasnic te sprawe w jednej z kolejnych notek.

  Ja z kolega zrobilem kiedys numer z karbidem i szkolnym waterklozetem. Bardzo szybko wykryto sprawcow, a moja wychowawczyni bila swoja wielka lapa nas po twarzach. Tak bylo – brala i lala w pysk. Potem rodzice i kolejne wziatki. Na szczescie w tylek.

 45. Mnie kiedyś matematyczka na dyżurze „na korytarzu” obiła po facjacie, bo „się śmiałem” (??? – do dzisiaj nie iwem, o co chodziło).

  „Rodosami”? Co masz na myśli, nie łapię.

 46. A samopały? 😎 Rurka zasklepiona z jednej strony, nafaszerowana prochem lub wszelkiej maści mieszanką wybuchową, zatkana kulką z łożyska lub śrutem z przeciwnej strony (wylot lufy) i świeczka z zapałkami… 😎

 47. Pingback: Cielęce lata 5 – polskim tekstem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s