Bez kategorii

Filibuster

Wielki Wódz Apaczów

W demokracji, jak wiadomo, o przyjęciu ustawy decyduje większość. Parlament się zbiera i głosuje. Jeżeli 50%+1 jest za – to ustawa przechodzi a jak nie to nie. Proste.

Ale w amerykańskim Kongresie jest to zorganizowane trochę inaczej – i do niedawna – mądrzej – niż w reszcie świata. Co nie powinno dziwić, amerykańska konstytucja jest najstarszą pisaną konstytucją świata, tradycje parlamentarne są tu starsze niż gdzie indziej a amerykańscy Ojcowie Założyciele to byli geniusze intelektualnie przewyższający polityków europejskich  o kilka odchyleń standardowych. Prosze sobie porównać Konstytucję USA z niesławnym gniotem jaki była Konstytucja Unii Europejskiej. (Pamięta jeszcze ktoś o tym śmiesznym dokumencie?)

Otóż amerykański Kongres ma swoje uświęcone kilkustetletnią tradycją reguły którymi kieruje się przyjmując (lub nie) ustawy. Jedną z nich jest tzw. filibuster, czyli obstrukcja parlamentarna. Wygląda to tak. (Z pewnymi uproszczeniami):

Przez Izbę zostaje przedłożona ustawa do przegłosowania. Kongresmeni mogą teraz toczyć na jej temat debatę i zapisują…

View original post 2 031 słów więcej

18 komentarzy do “Filibuster

 1. I jak tu nie wierzyć mądrościom ludowym i przysłowiom:
  „Kto pod mim dołki kopie,sam w nie wpada.”
  „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”

 2. A’propos tych dążeń. Byłem chwilę wcześniej na starych śmieciach i wyłapałem – ho,ho – taki tekścik :

  ” Nieświadomy spraw dałem tu wczoraj upust swojej, delikatnie wyrażonej irytacji. Przypadkiem przeczytana uwaga jednego z blogerow uzmysłowiła mi powagę sytuacji ( Gucio P. : „Poprzedni Salon umożliwiał tę regularność możliwością swobodnego komentowania.” ).

  Czyżby zawiadujący tym portalem poczuli pismo nosem i wyszli przed szereg, naprzeciw oczekiwaniom kreujących nowe-stare porządki na odcinku mediów-propagandy czy są jednymi z nich ?

  Również wczoraj przeczytałem tu, że reglamentacja ( a z czym tu niewątpliwie mamy do czynienia – vide cytat) to ulubiony sposób tresowania, dyscyplinowania ludzi przez komunistów a komunizm to, obok chrześcijaństwa najbardziej udane i ukochane dziecię Żydów.

  Więc swobodnie ( jeszcze ) sobie kojarząc ….. trafiłem na żydowski portal, na którym udzielają się w głównej mierze Żydzi, szabesgoje i do cna ogłupieni przez nich Polacy, prawda ? ” ( „viveret” )

  Każde działanie ( mniej lub bardziej zakamuflowane bądź jawne ) jest odzwierciedleniem uprzednich założeń, kalkulacji i ma na ostatecznym celu przejęcie wypracowanych przez innych dóbr ( a w czym celują nasi lewi „milusińscy” ).

 3. @veri 11:56 pisze do mnie
  „Rzeczywiście myślisz, że oni nie wiedzą do czego dążą ?”

  Dlaczego uważasz że tak myślę? Czytasz w moich myślach?

  Lewakami kierują lekko od nich mądrzejsi którzy wiedzą czego chcą.

 4. @ WiELKIWÓDZ
  wspaniała notka, świetnie napisana.
  To, co było chwilowo korzystne dla chytrych lewaków będzie im się długo czkawką odbijać…nie zrozumieli swego błędu wtedy, teraz upadek. Głupota i pycha …
  Trump zapowiedział ograniczyć kasę na aborcję

 5. Bardzo interesujace.

  A skąd pochodzi i co oznacza „pierwotnie” słowo filibuster/?
  I czy ma to coś wspolnego ze słowem flibustier (co oznacza chyba rodzaj pirata)?

 6. Spradwziłem – flibustier vel filibuster vel freebooter (ang.) vel vrij beuter (hol.) – dosłownie „wolny lupieżca”, od free, vrij – wolny; booty, beute, Beute – łup, zdobycz;

  Flibustierzy – wolni piraci w 17 i 18 w, na Karaibach, łupiacy Armadę hiszpanską; takze w XIX w lupiacy hiszpanskie miejscowosci w Ameryce, w zasadzie w służbie USA.

  Czyli pasuje.

  Zwlaszcza, ze czytalem kiedys powieść „Flibustierowie” Umińskiego.

 7. Dodałbym, Wodzu takie info:
  w polskim sejmie istnieje instytucja Większości Kwalifikowanej – o ile powszechnie wiadomo, że dot. grzebania w konstytucji (wymagane 2/3), to „nie wie się” że MY TEŻ MAMY 60% ! – tylko się nazywa to 3/5; oto te przypadki:
  3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów – w celu uchwalenia ustawy przekazanej Sejmowi do ponownego rozpatrzenia przez Prezydenta RP (art. 122 ust. 5)
  3/5 głosów ustawowej liczby posłów (czyli 276 głosów) – w celu pociągnięcia do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu członka Rady Ministrów (art. 156 ust. 2)
  3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów – w celu uchwalenia odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich ze stanowiska (art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 15 lipca 1987 o Rzeczniku Praw Obywatelskich)

  komentując powyższe: zadziwiające, iż nie dotyczy budżetu…

  pzdr

 8. Wódz udaje niemego, ale to jego chytry plan.
  W końcu przemówi, wyrwie umywalkę ze ściany, rozwali nią zakratowane okno i zwieje z kukułczego gniazda.

 9. Offtop: Oczywiście nikt nie twierdzi, ze Wodzu jest
  jak nasz przezacny bloger Senator Jan Filip Libicki
  i ze na pewno kiedyś powie, że lubi gumę owocową 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s