Bez kategorii

Czarny marsz, Nowacka, garść euro czyli bułgarska uczona i Mao

teofilgal

Watykan jak Pałac Zimowy. Albo Watykan i Polska jest Pałacem Zimowym naszych czasów, które muszą być zdobyte przez siły postępu tego świata.  Ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Takie skojarzenie mnie naszło, kiedy dotarłam do informacji, że w samym środku Imperium Osmańskiego w roku 1876 założony został Robert College, który wykształcił kilkudziesięciu wybitnych Bułgarów, wówczas poddanych tureckich, a którzy niemal bez wyjątku okazali się wybitnymi politykami nowego państwa Bułgaria jeszcze w XX w. Robert College był drugą zagraniczną instytucją edukacyjną założoną poza granicami USA. Pierwszy amerykański college założony został w XIX w Sofii, wówczas Imperium Ottomańskie.

Jednym z  wybitnych absolwentów amerykańskiego Robert College  był Ivan Peev-Płaczkow, ur. 1864 r.  polityk Partii Ludowej i dwukrotnie minister edukacji w rządach Bułgarii: 1900-1901 i 1912-1913 oraz wieloletni członek Bułgarskiej Akademii Nauk. Bułgarski patriota miał córkę Charitinę Ivanownę , która wyszła za mąż za aspirującego młodzieńca  z klasy średniej z portowego naddunajskiego miasta Łom – pana…

View original post 2 381 słów więcej

10 komentarzy do “Czarny marsz, Nowacka, garść euro czyli bułgarska uczona i Mao

 1. Witam wszystkich. Bardzo się cieszę, że @Piko mi „przeładował” pierwsze notki z tymczasowego konta, które było założone w 2015 i nieużywane aż do stycznia 2017 r. Dzięki.

 2. ” w samym środku Imperium Osmańskiego w roku 1876 założony został Robert College, który wykształcił kilkudziesięciu wybitnych Bułgarów, wówczas poddanych tureckich, a którzy niemal bez wyjątku okazali się wybitnymi politykami nowego państwa Bułgaria jeszcze w XX w. ” –

  coś mi sie wydaje, że to tacy sami „Bułgarzy” jak i „Turcy” z organizacji ” Mlodzi Turcy „.

  Kojarzenie na podstawie koneksji z tym nazwiskiem : Susan Sontag ( vel Rosenblatt ).

  … ukłony z byłego S24 🙂

 3. Simone de Beauvoir swoich dzieci nie miała, nie chciała , brzydziła się…. a jej ideowe „potomstwo” rozpleniło się po ziemi i rządzi umysłami zabłąkanych kobiet.

  Nagrodę imienia tej patronki lewaczek przyznaje komitet, w którego skład wchodzą między innymi: filozofka Elisabeth Badinter, artystka i pisarka Kate Millett, reżyser Claude Lanzmmann.
  E. Badinter twierdzi, że feministki doprowadziły do tożsamościowego kryzysu własnej płci i walkowerem oddały walkę o równouprawnienie; zagrzewa je twardego i ostrzejszego, niż dotychczas boju.

  „Zdrowie reprodukcyjne kobiet” – na to pójdzie paryska kasa. Brzmi to nieco „weterynaryjnie” ale wiemy, o co im chodzi.

 4. Mnie, w tych wszystkich kulturowych ( ogólnie rzecz ujmując ) sprawach jedno intryguje : skąd u Żydów jest taka przemożna potrzeba do upowszechniania swoich ideal- izmów akurat wśród nas – obcych im gojów ? Koniecznie muszą nas tym „uszczęśliwiać” ? Być może jest w tym jakiś ich interesowny zamysł – no bo co innego?!

 5. Bardzo ciekawy tekst. Swoją drogą Bachtin to jedno z większych nazwisk w literaturoznawstwie, szczególnie w kontekście Dostojewskiego i tzw. karnawału w literaturze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s